אופניים חשמליים מתקפלים

כיום, בערי ישראל של בעיית הפקקים הפכה לבלתי נסבלת, מהירות תנועת הרכבים ירדה לכדי 15 קמש, זמן מציאת חניה והדרך ממנה ליעד הפכה ללא כדאית ויקרה. יותר אנשים בוחרים להשתמש בתחבורה עירונית ידידותית לסביבה ובפתרון משנה החיים:

אופניים חשמליים – מתקפלים.

מעל 150,000 אופניים חשמליים בישראל 2015, מתוכם 115,000 אופניים חשמליים מתקפלים. האפשרות לקיפול האופניים הגיעה מהצורך באחסנה מצומצמת יותר בדירה או במשרד, כניסה למעלית קטנה או חדר מדרגות צפוף ואף הכנסה לתא מטען ברכב, לכן גם יחס האופניים בעלי גלגל קטן ( 20 אינטש) גבוהה מפי 2 מהאופניים החשמליים בעלי גלגל גדול יותר, שאינם מתקפלים, לא מסוגלים להכנס למעלית קטנה בבניין או לפינה קטנה בחדר. ישנם לעומת  זאת אופניים גדולים מתקפלים אך השטח שהם תופסים עדיין גדול יחסית.

האופניים המתקפלים הם למעשה אופניים סטנדרטיים לחלוטין כאשר לרוב, במרכז השלדה בין צירי שני הגלגלים ממוקם ציר קיפול בעל נעילה מכנית שכאשר הוא מהודק, הופכת השלדה לחטיבה אחת קשיחה וישרה. לרוב שלדות האופניים מתקפלים ישנה שלדה בעלת מוט מרכזי אחד בו משולב רכיב הקיפול, לעומת צורת יהלום באופני עיר או הרים קלאסיים.

תמונה של שלדה ישרה ושלדה יהלום עם דגש על איזור הקיפול

ישנם סוגי קיפול נוספים, קיפול מטרייה כמו בהנדריקס, קיפול על ציר אופקי או ציר הקראנק ופטנטים לקיפול בצורות נוספות

קומיוטרים, אלה הנוסעים בכל יום לעבודה מחוץ לעיר מעדיפים לשלב נסיעה באופניים חשמליים קטנים ומתקפלים יחד עם תחבורה ציבורית כגון רכבת, מונית או אוטובוס. לרכבת מותר להכנס עם אופניים  וישנן מספר מגבלות קריטיות עבור אופניים שאינם מתקפלים, לעומת חופש מלא לבעלי אופניים חשמליים מתקפלים.

להלן המידע מרכבת ישראל:

הרכבת בשביל רוכבי האופניים

אופניים שאינם מתקפלים :

ניתן להעלות לרכבת בקרונות המיועדים לכך, בכל הקווים, על פי הפירוט הבא :

בימים א'-ה' מהשעה 09:00 ועד השעה 15:00 ומהשעה 19:00 ועד השעה 06:00 למחרת .

בימי ו' וערבי חג במשך כל שעות הפעילות .

במוצ"ש ובמוצאי חג לא ניתן להעלות אופניים שאינם מתקפלים .

אופניים מתקפלים :

ניתן להעלות לרכבת בקרונות המיועדים לכך במהלך כל שעות פעילות הרכבת .

אופניים חשמליים :

ניתן להעלות לרכבת (בכפוף למגבלות גודל ומשקל) כל עוד מדובר באופניים שאינם מחייבים רישוי על פי דין, בהתאם להיותם מתקפלים או שאינם מתקפלים .

לסיכום, אופניים חשמליים מתקפלים הם כלי התחבורה שהפך פופולארי בקרב כל הגילאים וכל המעמדות עקב היתרונות האדירים שהם מספקים. אלה שכבר ביצעו את הנסיעה הראשונה נטולת הפקקים, לא יכולים לחזור אחורה.

תתרגלו לשמוע מרוכבים רבים שזה הכלי שמשנה להם את החיים.