במחשבון זה תלמדו את הבסיס לחישוב טווח נסיעה באופניים חשמליים.

שימו לב שהנתון המרכזי שבאמצעותו אנו מחשבים את הטווח הוא למעשה הזמן בו הסוללה מספקת חשמל למנוע.

השארנו פה את מקדם המהירות פתוח כך שתוכלו להכניס את המהירות האמיתית של האופניים שלכם. המנוע, כאשר הוא תקני, צורך 250 וואט לשעה כאשר הוא בעומס מקסימלי והצריכה יורדת כאשר התאוצה יורדת ואו כאשר העומס יורד והמהירות היא פונקציה המשתנה על פי מערכת התמסורת במנוע או אופי העברת התנועה לגלגל.

ישנה מורכבות בחישוב זה מכיוון שהגורמים לשינוי בטווח רבים: קוטר הגלגל משפיע על יחס הצריכה בשלב התאוצה \ העומס, גלגל קטן יאפשר הפחתת העומס לאחר התאוצה מהר יותר מגלגל גדול, מצד שני המנוע יצטרך לתת יותר סיבובים על מנת להגיע למהירות המקסימלית.

ישנם מנועים שבקר המהירות שלהם ( זה שגם מגביל את המהירות ) אינו יודע מה קוטר הגלגל האמיתי שהוזן התוכנה שלו והוא עשוי לייצר מהירות גבוהה יותר או נמוכה יותר.

תיאורטית, ניתן עם אותו מנוע להגיע למהירות גבוהה ללא הגבלה באמצעות העברת תנועה אחרת, למשל אם המנוע מחובר למערכת הילוכים, כמו ברכב או וריאטור כמו בקטנוע, מהירות המקסימום תהיה תלויה ביחס העברת התנועה של מערכת ההילוכים.

גם באופניים חשמליות, אם נקח שני רוכבים באותו משקל עם אותם אופניים ונתן להם לרכב עד שנגמרת הסוללה והבקר מנתק אותם מזרם החשמל, לא נקבל את אותו הטווח, נקודה. אופי הנהיגה משפיע באופן דרמטי. אם אמרנו שהטווח הוא נתון של זמן פעולת המנוע בצריכה של 250 וואט, הרי שאם רוכב אחד ירכב ללא הפסקה וינצל את האנרגיה לתנועה מתמדת, ירד העומס מהמנוע, הוא יצרוך פחות אנרגיה וימצה את רוב הטווח שבחישוב, לעומת רוכב אחר שיאט ויאיץ מספר רב של פעמים ויצרוך אנרגיה מקסימלית בהאצה ( כמו נסיעה בעליה או עם משקל רב ), הוא ימצה את זמן האנרגיה שלרשותו בזמן הנומינלי שחושב.

במחשבון זה נעסוק במנועים המאושרים לייבוא בישראל ( אשר עומדים גם בתקן האירופאי ) ובהם יחס העברת התנועה וההספק קבועים בתקן של מכון התקנים (וואט 250 ומהירות 25 קמ"ש )

מחשבון טווח נסיעה אופניים חשמליים

Amps to Distance ebike calculator מחשבון לחישוב טווח אופניים חשמליים על פי תקן en15194
אמפר סוללה 9,10,11,12 או אחר:
וולט סוללה: 24,36,48 או אחר
וואט מנוע 250 על פי התקן 250
מהירות: יש לרשום 25 על פי התקן

תוצאה

32
קילומטרים

או

78
דקות נסיעה

Powered by ChronoForms - ChronoEngine.com