בשביל מה צריך תחזוקה לאופניים?

  התחזוקה מתייחסת לאופניים חשמליים בפרט אך רלוונטית ברובה לכל סוגי האופניים. תחזוקה שוטפת לאופניים חשובה מאוד מכמה סיבות - הראשונה והחשובה ביותר היא הבטיחות. אופניים תקינים יסעו בצורה חלקה: ללא עצירות, הפתעות או חלילה תאונה בגלל כשל טכני.
  בנוסף חווית הרכיבה משתפרת משמעותית כאשר האופניים תקינים, הרכיבה חלקה, נעימה וללא הפרעות בלתי מתוכננות.
  לבסוף, תחזוקה שוטפת מביאה אתכם לשליטה בתקלות באופניים, ולא התקלות שולטות בכם. הטיפול המונע ישמור על רציפות ברכיבה ולא יעכב אתכם בדיוק כשאתם ממהרים.
  אנו ממליצים לעשות זאת לפחות פעם בחודש. אפשר לעשות את הטיפול בבית, בגינה או אצלנו בחנות היבואן ברחוב רש"י 33 ברמת גן (גם אם אין לכם רוטלה - ללקוחות רוטלה זה ניתן כחלק מהשירות ומבוצע ללא תשלום)


  הנקודות החשובות ביותר בתחזוקת אופניים חשמליים:


 1. לחץ אוויר – יש לוודא שלחץ האוויר בצמיגים הוא על 40-65 PSI, ניתן למלא בכל תחנת דלק במשאבת ניפוח הגלגלים וכמובן שגם במשאבה ביתית.
 2. שימון – יש לשמן את כל המנגנונים הקפיציים, המסתובבים ואת הצירים – מעביר ההילוכים, הרגלית, צירי הקיפול ואת השרשרת בשימון עדין וניגוב בסמרטוט כדי להסיר את כל מה שהצטבר עליה.
  דגשים חשובים – אסור לשמן באיזור הבלמים. יש להשתמש בשמן ייעודי לאופניים, שמנים אלו נמצאים בחנויות אופניים ועלותם 15-60 ₪.
 3. רפידות בלם – רפידות הבלם נשחקות באופן קבוע. יש להסתכל על הרפידה ולראות האם יש עוד “בשר” ברפידה או שהיא מתקרבת לקיצה. ניתן לדעת ע”י חיפוש חריצים על הרפידה, אם ישנם חריצים ניתן להמשיך להשתמש ברפידה. אם הרפידה חלקה יש להחליפה בהקדם.
  רפידות שלא מוחלפות בזמן חורצות חריץ בגלגל ומשם הדרך להחלפת גלגל לגלגל חדש קצרה מאוד (ויקרה משמעותית מזוג רפידות).
  במידה וניתן להמשיך להשתמש ברפידות הבלם יש להדק את רפידות הבלם באמצעות פתיחת הבורג שאוחז את כבל הבלם (מפתח אלן מס’ 5) ומתיחתו עד לכמעט מקסימום. יש להשאיר מעט רווח בין הרפידות לגלגל משני הצדדים כדי שרפידות הבלם לא יעצרו באופן קבוע את הגלגל, יאטו אתכם ברכיבה ויאיצו את שחיקת הרפידות.
  סוגיית הבלמים הינה קריטית, בטיחות חשובה מהכל - ולכן אם יש ספק או חוסר ידע בטיפול בהם יש לעשות זאת בחנות אופניים מקצועית.
 4. מנגנוני קיפול של האופניים – כדי למנוע פתיחה של מנגנוני הקיפול במהלך רכיבה, יש לוודא שהנעילה ואבטחת הנעילה שלהם עובדים כראוי.
  אם נדרש מאמץ קל כדי לפתוח ולסגור את מערכת הקיפול (2 מנגנונים – בכידון ובמרכז השלדה) – המערכת עובדת כראוי. אם הפתיחה והסגירה נעשים בקלות יש לחזק אותם באמצעות פתיחת הבורג בתוך המנגנון.
 5. תאורה - אמנם השמש שוקעת מאוחר בקיץ, אך חלק גדול מהתפקיד של תאורה באופניים היא כדי להיראות ולא רק לראות. רוכבי אופניים הם אובייקט קטן ושולי בכביש, ולכן יש לדאוג שכולם יבינו שאתם שם.
  אנו ממליצים להוסיף מחזירי אור על כל מה שיראה אתכם לעולם, בין אם התיק, הבגדים, האופניים או הסלסלה הקדמית. בנוסף אנו ממליצים על פנס קדמי ואחורי איכותיים ובעלי עוצמת תאורה חזקה. כמובן שכל המרבה הרי זה משובח. ישנם פנסים שמחוברים לסוללה של האופניים וישנם כאלה עצמאיים, את כולם תוכלו למצוא בכל חנות אופניים.
  מחירי פנסים נעים בטווח של 25-120 ש"ח.
 6. .
 7. הילוכים - נושא יחסית טכני ולכן אנו ממליצים לתת לחנות מקצועית לטפל בו. כטיפול ביתי מונע אפשר לוודא ששום דבר לא נתפס במערכת ההילוכים ומפריע לה לעבוד ולשמן את מעביר ההילוכים האחורי ואת הפריילוף (גלגלי השניים הנמצאים על הגלגל האחורי).
 8. ניקוי – ניתן לעבור עם מטלית לחה על כל האופניים, יש להיזהר בקרבת נקודות חשמליות (צג, מצערת, סוללה, חיבורים ומחברים חשמליים). נפש בריאה בגוף בריא נאמר קודם על אופניים ורק אז על בני אדם..
ברוטלה מבצעים את כל סוגי התחזוקה לכל סוגי האופניים, החנות נמצאת ברחוב רש"י 33 ברמת גן. רכבו בבטחה!!